بازیافت پلاستیک تنها راه نجات زمین برای ایندگان

بازیافت ضایعات در اینده به دلیل کمبود و مصرف منابع زمین ، بهترین منبع مواد اولیه

صنعت بازیافت ، صنعت پیشرو و هایتک اینده است.

مراحل و روش بازیافت پلاستیک و نایلون + فیلم (قسمت اول)

و روش بازیافت پلاستیک و نایلون + فیلم (قسمت اول)

قصد داریم در این مطلب “مراحل  و بهترین روش یک خط بازیافت نایلون و پلاستیک رو آبی” را خدمت شما شرح دهیم.کلیه قطعات یک خط کامل بررسی خواهد شد.کلیپ و لیست قیمت ماشین الات بازیافت را در پایان اورده ایم .این موارد از جمله اموزش های رایگان  بازیافت پلاستیک شرکت کاویان بازیافت ارائه می شود

کد مطلب: 156 تاریخ انتشار : ۲۱ دی ۱۴۰۱

قصد داریم در این مطلب “مراحل  و بهترین روش یک خط بازیافت نایلون و پلاستیک رو آبی” را خدمت شما شرح دهیم.کلیه قطعات یک خط کامل بررسی خواهد شد.کلیپ و لیست قیمت ماشین الات بازیافت را در پایان اورده ایم .این موارد از جمله اموزش های رایگان  بازیافت پلاستیک شرکت کاویان بازیافت ارائه می شود

 

تفکیک ضایعات پلاستیک اولین مرحله بازیافت

پلاستیک ها به دو گروه کلی تقسیم می شوند: 1 . پلاستیک های رو آبی 2 . پلاستیک های زیر آبی

 

 

تفکیک ضایعات پلاستیک مرحله بازیافت

تفکیک ضایعات پلاستیک مرحله بازیافت

پلاستیک های رو آبی آن دسته از پلاستیک هایی هستند که وقتی بازیافت و خرد می شوند، قطعات خرد شده آنها اندازه ای حدود 1 تا 3 سانتی دارد – نه اندازه 50 سانتی متری که هر پلاستیکی با این ابعاد می تواند روی آب  بماند! –  زمانی که این پلاستیک ها آسیاب می شوند، اگر قطعات خرد شده و ریز آن ها روی آب بماند به آن ها “پلاستیک رو آبی” گفته می شود.

پلاستیک هایی مانند دبه، بیست لیتری، نایلون و گونی و لوله فشار قوی که این ها همگی پلاستیک های رو آبی هستند.

تفکیک ضایعات پلاستیک مرحله بازیافت 2

تفکیک ضایعات پلاستیک مرحله بازیافت 2

گروه دیگری از پلاستیک ها هستند که وقتی آن ها را بازیافت و خرد می کنید و در آب می ریزید به زیر آب می روند که به این دسته از پلاستیک ها “پلاستیک های زیر آبی” گفته می شود.

مانند بطری نوشابه، بطری آب معدنی،کلاف دور یخچال، کلاف دور تلویزیون که مواد هایمپک یا ABS دارند، شلنگ ها )که PVC هستند( و کریستال ها که پلاستیک هایی مشابه شیشه هستند، مانند قوطی های شکلات یا نوارهای قدیمی یا سینی هایی که در ظاهر مانند شیشه هستند ولی در اصل پلاستیک اند.

اگر این پلاستیک ها آسیاب شده و به داخل آب ریخته شوند، همگی به زیر آب می روند.

بهترین روش بازیافت پلاستیک و نایلون

حال می خواهیم “خط بازیافت نایلون و پلاستیک های رو آبی” را بررسی کنیم. چون از این پس با این نوع از پلاستیک ها سر و کار داریم. هر چند می توانیم شرکت کاویان بازیافت دستگاه های بازیافت چند منظوره طراحی کرده است که هر نوع پلاستیک رو ابی و زیر آبی را بازیافت می کند.

 

 

همراه ما باشید.

ابتدا تفکیک ضایعات پلاستیک انجام می شود (که قبلا در نوشته های دیگر مفصل درباره انواع ضایعات پلاستیک و تفکیک ان توضیح داده شده)و پس از اماده شدن وارد خط بازیافت می شود

مراحل خط بازیافت پلاستیک و نایلون

مرحله اول : دستگاه آسیاب پلاستیک در ابتدای خط بازیافت

در ابتدای خط  بازیافت یک “آسیاب”(همان خردکن یا کراشر) وجود دارد. برخی می پرسند که آیا می شود در ابتدای این خط یک “نوار نقاله” قرار داد یا خیر؟

این کار فقط در بطری نوشابه و یا مواد یک شکل موثر است و در انواع ضایعات پلاستیک به دلیل شکل نامشخص ، زیاد کارایی ندارد.برای مثال لوله سه متری یا نایلون عریض یا پالت پلاستیکی را در نظر بگیرید که نمی توان روی نوار نقاله قرار داد تا داخل اسیاب برود.

بنابراین برای شروع یک خط بازیافت ابتدا یک آسیاب وجود دارد که کار خرد کردن مواد را انجام می دهد.

 

در زیر آسیاب ها یک توری یا سرندی وجود دارد که ضایعات تا ابعاد آن توری خرد شده و به بیرون می ریزند.

آب نیز در داخل آسیاب باید وجود داشته باشد تا به واسطه ی چرخش آب حین خرد شدن مواد، اولین مرحله شستشو نیز انجام شود. آلودگی اصلی بار در این مرحله گرفته می شود. پس از این مرحله قطعات ریز پلاستیک به همراه آب آلوده به بیرون خواهند آمد.

قیمت دستگاه آسیاب دولنگره سنگین:  ((به دلیل تغییرات قیمتها برای دریافت قیمت روز و مشاوره با شماره پشتیبانی 09105918742 تماس بگیرید ))

مرحله دوم: شن گیر یا لجن گیر بهترین روش تمیزی قبل وان

برای جدا کردن آب از مواد آسیاب شده به دستگاهی به نام “شن گیر” نیاز داریم.

“شن گیر” دو وظیفه مهم بر عهده دارد:

1 . با قرار دادن شن گیر در زیر دستگاه آسیاب، آب آلوده توسط آن از زیر دستگاه کشیده شده و به حوض شستشو ریخته می شود و دیگر نیازی نیست که آسیاب را روی سکو قرار داده تا آب آلوده از خروجی آسیاب به حوضی با ارتفاع 1.2 یا 1.5 ریخته شود.

2 . موجب می شود که تمام گل و لای و آب اولیه و آلودگی ها در ابتدای خط بازیافت گرفته شده و به ادامه خط کشیده نشوند.

 

حال سوال این است که یک “شن گیر” چه خصوصیاتی باید داشته باشد.

اولین خصوصیت شن گیر این است که باید سرعت بالا یا high speed باشد. اگر یک دینام گیربکس با زنجیر آرام “ماردون” را بچرخاند، چون این کار آرام صورت می گیرد به آن “انتقال مواد” گفته می شود، چرا که دیگر کار آب گیری و گل و لای گیری را انجام نمی دهد.

دومین خصوصیت این است که شن گیر باید U شکل باشد، نه گرد. و همینطور از لوله نباشد، باید توری باشد. اگر از لوله خالص باشد یا به شکل گرد باشد، تنها کاری که انجام می دهد انتقال مواد خواهد بود.

 

دستگاه شن گیر از بهترین روش بازیافت

دستگاه شن گیر از بهترین روش بازیافت

 

طبق تصویری که مشاهده می کنید، شن گیر باید U شکل باشد تا عمل آب گیری و شن گیری را انجام دهد و سرتاسر این شن گیر بایستی توری باشد و این توری نیز باید به شکلی باشد که شما بتوانید آن را تمیز کنید و همچنین پیچی باشد تا بتوانید داخل این توری را هر دو یا سه هفته یک بار جارو بکشید یا آب بگیرید یا با کارواش بشویید.

 

روش تمیز کردن این توری به سلیقه و تجهیزات  خودتان بستگی دارد. ولی در حالت کلی بایستی این کار را به صورت دوره ای انجام دهید، چون مواد ریز داخل این توری ها گیر کرده و برای مثال بعد از 10 یا 20 روز )بسته به مقدار کارکرد خط بازیافت( باید شسته بشوند. حال اگر به جای این توری، لوله بگذارید دیگر آب گیری مواد انجام نمی شود و فقط انتقال مواد از یک جا به جای دیگر صورت می گیرد.

متاسفانه بعضی از “تولید کننده های خط بازیافت” فقط 20 سانتی متر از قسمت پایین دستگاه را توری می گذارند،اگر چه درست است که قیمت ورق پانچ گران تر از ورق معمولی است اما وقتی می خواهیم عمل شن گیری را انجام دهیم، باید سر تا سر دستگاه از ورق پانچ باشد.

البته بایستی دو جداره باشد به صورتی که داخل آن ورق پانچ و قسمت خارجی ورق معمولی باشد و یک خروجی تخلیه هم از زیر داشته باشد. کلیت این موضوع یک ” شن گیر” اصولی را به وجود می آورد.

قیمت شن گیر دوجداره توری گالوانیزه: ((به دلیل تغییرات قیمتها  برای دریافت لیست قیمت روز و مشاوره با شماره پشتیبانی 09105918742 تماس بگیرید ))

در نوشته بعدی مراحل پس از شن گیر شامل وان و سانتریفیوژ ابگیر و خشک کن و … کامل توضیح داده خواهد

 

لطفا اگر این مطلب را پسندید ، انرا به گروهها یا افراد در شبکه های اجتماعی بفرستید(تنها با یک کلیک)
ارسال نظر
نظر شما حتما خوانده و درج خواهد شد.لطفا نظرات خود را ارسال کنید نام :
نظر: